NORKOM
   
 
 


Strona główna

Kontakt

Napisz

Projekt tablicy synoptycznej

Przedstawiamy Państwu jeden z ciekawszych projektów, który został zaprojektowany w naszej pracowni. Projekt tablicy synoptycznej został wykonany dla nowo powstalego basenu w Kudowie Zdroju. Tablica ma za zadanie wyświetlić wyniki i ocenić pracę ogrzewania wody w basenie przy zastosowaniu odnawialnych źrodel energii. Basen jest obłozony panelami, w których zachodzi proces ogrzewania cieczy, która de facto oddaje ciepło do wody w basenie.Projekt sklada sie z czterech osobnych modułów tworzących jedną całość. Zaliczamy do nich: sześć liczników ciepła, licznik gazu, serowanie i tablicę synoptyczna, która składa się z trzynastu procesorów typu PIC, dwunastu wyświetlaczy typu SLAVE i jednego MASTER'a.
Sterownik komunikuje się z masterem, który wysyła przetworzone dane w postaci pakietów do tablicy. Po odebraniu danych, master rozysła dane do slave'ów, po czym odpowiednie dane trafiają do wyświetlaczy siedmiosegmentowych.

Głównym celem sterownika jest:
- nawiązanie transmisji protokołem AQT-BUS z licznikami ciepła
- nawiązanie transmisji protokołem GAZ-MODEM z licznikiem gazu
- wyliczenie odpowiednich danych z wartości pochodzących ze zużycia gazu i wody
- wysłanie wyników na tablicę synoptyczną
- zapisanie wyliczonych wartości w bazie

Niebawem zostanie uruchomiony serwis, który umożliwi Państwu oglądanie wyników z tablicy w sieci internet. Stworzenie wirtualnej tablicy zapewnia technologia typu Java oraz PHP. Możliwe bedzie również analizowanie wyników miesięcznych i rocznych. Statystyki takie pozwolą ocenić pracę basenu i odnawialnych źródeł energii.

schemat

powrót do realizacji